K poslednímu červnu letošního roku odchází do důchodu a rezignuje na post ředitele brněnského Masarykova onkologického ústavu. V Senátu chce však Jan Žaloudík dokončit ještě zbývající tři roky mandátu. „Přepřahat se má na rovince, když svítí sluníčko. Já bych si zase někdy chtěl zajít na ryby,“ říká chirurg, onkolog a senátor za ČSSD. 

 

Profesor Žaloudík rezignoval na funkci ředitele Masarykova onkologického ústavu.

Evropou obchází strašidlo skepse. V naší centrální kotlině, kde jsme to mínili před lety za našeho neslavného předsednictví Evropě symbolickými kostkami cukru neomaleně osladit, to hořkne a houstne až k mazlavému strachu. Ani se moc neví, proč vlastně. Problémů s existencí sice ubývá, ale vykutali jsme problémy v existenci samotné.

 

Měly by zdravotní pojišťovny v rámci kontroly vykazování úhrad, případně jiná instituce, kontrolovat, jak dodržují lékaři doporučené postupy odborných společností?

Co soudíte o plánu ministra zdravotnictví zavázat lékaře k práci v českém zdravotnictví po složení atestace několik let za vyšší dotaci na rezidenční místo? Řeší to odchody lékařů, nebo jaké řešení vidíte vy?

Novela zákona č. 48/1997, o veřejném zdravotním pojištění, která řeší úhrady zdravotnických pomůcek, je blízko finále.  Sněmovna návrh podstoupila Senátu a ten jej musí projednat do 18. listopadu.  Senátní tisk č. 341 posoudí příští týden 6. listopadu Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku. Pokud má být zákon účinný od 1. ledna 2019, nesmí se v Senátu zadrhnout. V opačném případě hrozí, že by pacienti od začátku příštího roku dopláceli na své pomůcky 25 procent ceny (důvod vysvětlen blíže například zde). Zdravotnický deník se na průchodnost návrhu zeptal zpravodaje tisku 341 profesora Jana Žaloudíka.

 

Měly by zdravotní pojišťovny v rámci kontroly vykazování úhrad, případně jiná instituce, kontrolovat, jak dodržují lékaři doporučené postupy odborných společností?

Senátor Jan Žaloudík poskytl rozhovor internetové televizi XTV. S moderátorem Lubošem Xaverem Veselým debatoval zejména na téma fungování onkologické péče v České republice. 

Máme zveřejňovací zákon. Pravda o všem musí ven. Barbarskému světu jsme příkladem jako světlonoši transparence. Je hezké, že jsme v něčem jedineční. Českým tunelováním k české transparenci. Z vlhké tmy do slunného dne. Rádi jsou aktivisté a prospektoři pravdy.