Když se nechce, je horší, než když se nemůže, říkávala moje nepolitická babička. Před šesti lety jsme byli jednou z posledních zemí světa, která ratifikovala rámcovou úmluvu o kontrole tabáku, což nám trvalo řadu let odkládaných a odmítaných jednání.

Šlo jen o to podpořit myšlenku, že kouření není člověku od přirozenosti dané a zdraví škodí. Kdyby totiž Stvořitel nebo příroda kouření za potřebné pokládali, nepochybně by měli člověk nebo další savci někde v těle i kouřovod jako mají močovod, žlučovod nebo mízovod. Takto je to jen primitivní, avšak zneužívaný rituál jako inspirativní pomsta indiánských kmenů za příkoří, které jim bledé tváře způsobily.

Zatímco kulturní svět zavedl omezení kouření v uzavřených veřejných prostorách, my jsme reagovali absurdním zákazem kouření venku na zastávkách, třeba i ve větru na kopci. Pak jsme se pustili do formulace zákona, který jsme nedávno neslavně neschválili. Úspěšný byl v tomto nešťastném procesu vlastně jen věčný poslanec, politik od dětství, který jásal nad pokračující svobodou zbytečných úmrtí na rakovinu plic a další řadu onemocnění, s kouřením prokazatelně souvisejících. Slíbil už, že bude dále čestně zlobit a obstruovat i při dalším projednávaní tohoto zákona, který se má do hry vrátit.

Mezitím si lepíme na krabičky cigaret obrázky, které prý jsou odpudivé. Černé plíce s rakovinou a podobně. Odpudivé jak pro koho. Lékaři a zejména patologové jsou na tyto obrázky zvyklí, neodpuzují je.  Jen se na ně smutně dívají, protože případy zbytečných chorob ani náklady na jejich léčbu nijak neklesnou.

Nálepky řešením asi nejsou, lidé si zvykli na kdejaké pohledy už ve světových válkách, filmech i v současné televizi plné mordů a obnažených vnitřností. Na podzim se chystá světová konference na téma kontroly tabáku v indickém Dillí. Evropská unie prý pro ni potřebuje společnou pozici. Tak uvidíme. Je však skoro jisté, že právě Česká republika v tom snažení příliš nepomůže. Jsme u nás v tom kroužení kolem kouření jaksi zaostalejší.

Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.