Odpovědi Jana Žaloudíka na otázky občanského hnutí Naštvané matky

1. Považujete za rozumné i nadále trvat na členství České republiky v EU?

ANO - I přes problémy s nadměrnou byrokracií a vedením/nevedením tohoto uskupení je to lepší než dřepět v izolaci a nechat se rozebírat po kusech jako v roce 1938 po Mnichovu Němci, ale i Poláky na Těšínsku či Maďary na jižním okraji tehdejší republiky na Slovensku. Dokud se jedná a komunikuje, neválčí se. Izolace nám nic nepřinese. Ostatně v samém centru Evropy je obtížné si ji i představit. Nejsme Velká Británie. Je to také o naší obratnosti být v evropské politice více slyšet, což se teď trochu vylepšilo s větší váhou V4. V historii jsme si mnoho svébytnosti nezažili - Lucemburkové, Habsburkové, Němci, Rusové. A moravské markrabství bylo v dějinách rozdělováno, přidělováno a řízeno nebo pleněno jak se komu právě hodilo.

2.  Podpořil/a byste snahu o omezení propagace islámu a v jaké míře?

ANO - Ale nemám pocit, že je u nás v ČR islám nějak nadměrně propagován ani že je nějaká významná vůle jej propagovat - i vedení státu (prezident, premiér, vláda) se v tomto bode chovají poměrně konzistentně a v souladu s většinovými názory občanů.
- Více se to asi týká západní Evropy. ČR si konečně nikdy neužívala ani dřívějších ekonomických výhod z levné práce imigrantů ze severní Afriky či Turecka jako Francie nebo Německo.
- Choval bych se symetricky - v muslimských zemích není rovněž nijak propagováno křesťanství či judaismus, leckde jsou přívrženci dokonce v ohrožení života.
- Ani si nemyslím, že lze otevírat hranice s Tureckem ve smyslu schengenského prostoru.
- Kulturní rozdíly mezi křesťanským a islámským světem trvají tisíc let a nějakou stovku let ono oslabování rozporů ještě potrvá, pokud vůbec.
- Navíc v islámském světě probíhá rovněž vnitřní konflikt šíitů a sunnitů nikoli nepodobný katolicko-protestantským válkám v Evropě v 15.-17.století, netřeba se v něm angažovat.

3.  Souhlasíte s tím, že má stát mít pouze omezenou možnost rodičům odebírat děti, a to jen v případech prokazatelného fyzického a psychického týrání?

ANO - Stát nemá zasahovat do rodičovských a rodinných vztahů, pokud nejde o vyloženou patologii a ohrožení dětí na zdraví či životě. To jsou výjimečné situace a nemají být zobecňovány nebo předjímány.