Jedním z problémů chabé lékové politiky České republiky je také paralelní vývoz léků, který plodí místní nedostatečné zásobování nebo aktuální nedostupnost některých léků u nás.

Ministerstvo zdravotnictví o problému ví a ministr Leoš Heger se od jara zavazoval, že takzvaný paralelní vývoz bude řešit zákonem.

Zákon nyní prošel vládou, jenže klíčový odstavec, který by pomohl situaci alespoň trochu řešit, nechala, a lze říci, že lidem, vyřadit vicepremiérka Karolína Peake z LIDEM s poukazem na to, že je nutné nebránit volnému pohybu zboží. „Mám schůzku s paní vicepremiérkou Peake, protože jsem nepochopil, proč to nechala vyřadit,“ kroutí hlavou prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. „Ten odstavec jsme do zákona dali my. Už jsme se několikrát dostali do situace, kdy lék pro pacienta nikde nebyl a nebylo čím jej nahradit, a to po dlouhé měsíce. Jestliže to ustanovení vypadlo, je paní vicepremiérka přímo zodpovědná za to, že v Česku budou pacientům chybět léky,“ říká Chudoba (MF DNES, 31.8.2012, str. 3).

Takto lze citovat objasňující zprávu v médiích. Je jasné, že ti, kteří nakupují léčiva pro prodej a výdej pacientům, pro fungování nemocnic a veřejného zdravotnictví by neměli mít už důvod ani legitimní zájem s léky dále kšeftovat ani takové překupničení u nás nebo směrem do zahraničí podporovat. Zásah vicepremiérky z novorozené platformy či strany LIDEM věru lidem moc neprospěje. Prospěje překupníkům, možná právě těm, kteří ji pro nekvalifikovaný zásah v citlivé problematice rezortu zdravotnictví získali a které se je takto rozhodla zastupovat. Od protikorupční vicepremiérky je to navíc krok s vysokým prokorupčním potenciálem. Lékovou politiku v této zemi má lidem kvalifikovaně řídit a ovlivňovat nepochybně spíše legitimní ministr zdravotnictví Leoš Heger a legitimní vedení České lékárnické komory než omezeně legitimní vicepremiérka LIDEM.